اگر اهل مطالعه باشید به طور حتم نقل قول هایی از نویسندگان ،فیلسوفان،شاعران و… را خوانده اید .نقل قول ها، حرف هایی هستند که به دلیل  یدک کشیدن نام گوینده شان برای ما جالب توجه و آموزنده اند.برای من هم  که به عکاسی علاقه مندم نقل قول های عکاسان رهیافتی است برای شناخت بهتر حوزه علاقه مندی ام.قدرت واژه ها آن قدر زیاد است که “لویس هاین” که عکاس بزرگی است می گوید :

“اگر می توانستم ماجرا را در قالب کلمات بگویم،دیگر نیازی نبود که دوربین را با خود به این طرف و آن طرف بکشم .”

 با این حال من هم مثل خیلی از آنها که به عکاسی روی آورده اند فکر می کنم هر چند واژه ها دنیایی بیکران را پیش روی ما می گذارند اما اغلب یک عکس ، هزاران واژه را به بیانی که در کلمات نمی گنجند برای ما عرضه می کند.

در ادامه این سلسله مطالب نقل قول هایی از  فی گادوین  Fay Godwin   را می خوانیم:

 

فی گادوین  Fay Godwin  در سال 1931 در شهر برلین آلمان به دنیا آمد. پدرش یک سیاستمدار  بریتانیایی و مادرش بازیگری آمریكایی(اسکاتلندی تبار) بود.آنگونه که خودش می گوید به علت جابجایی مدام پدرش که یک دیپلمات بود  وی در مدرسه های مختلفی در سراسر دنیا تحصیل كرد و در نهایت در سال  1958  شهر لندن را برای اقامت برگزید و از سال 1966 بدون اینكه آموزشی درباره عکاسی دیده باشد در حین عکاسی از بچه هایش به این هنر علاقه مند شد و آن را به طور جدی دنبال کرد.در 1975 اولین كتابش را به چاپ رساند و در سال 1978 موفق به دریافت جایزه اصلی انجمن هنر بریتانیا گردید. وی در طول مدت فعالیتش در حیطه عكاسی عکس های بسیاری از مناظر بریتانیا و نویسندگان انگلیسی گرفت. وی همچنین به عضویت  افتخاری انجمن سلطنتی عكاسان در لندن نائل گردید .

 

فی گادوین در سن 74 سالگی در 27 می 2005 پس از یك دوره بیماری كوتاه درگذشت.

 

 

فی گادوین  Fay Godwin

 

حقیقت این است که معتقد نیستم  هر چیزی یک تصویر قطعی دارد. زمین یک وجود زنده است که نفس می کشد و نور در هر ثانیه و هر روز ماهیت آن را تغییر می دهد ، از همین رو بسیار عاشق آن هستم.

 

پس از عکاسی کردن از مراتع، قصد داشتم به همان موضوع ادامه دهم،اما نیاز به یک چالش جدید داشتم، به همین دلیل به عکاسی رنگی روی آوردم. منطقه “برد فورد” را گشتم و یک مجموعه عکس از زمین های روستایی که دوست داشتم گرفتم، اما چون عکس هایی که از مراتع گرفته بودم اثر زیادی بر مردم گذاشته بود کارهای رنگی را ادامه ندادم.

 

 

 

Doris-Lessing-1980 by Fay Godwin

 

 

در سال 1931 در برلین آلمان به دنیا آمدم. پدرم یک دیپلمات انگلیسی و مادرم بازیگری آمریکایی بود. در مدارس مختلفی در سراسر دنیا تحصیل کردم و در سال 1958 در لندن اقامت کردم. سال 1966 در حالی که از بچه های کوچکم عکاسی می کردم به عکاسی علاقه مند شدم، بدون هیچ آموزش رسمی.

 

 

 

Eric-Ambler by Fay Godwin

 

 

من همواره عاشق مطالعه بوده و هستم، به همین دلیل هنگامی که عکاسی را شروع کردم حواستم که از تعدادی از نویسندگان در این کشور عکاس کنم تا هم تمرین کرده باشم و هم امرار معاش .

 

 

هرگز در قید و بند تکنیک و چیزهایی از آن قبیل نیستم.

 

 

 

Mary Gordon 1985  by Fay Godwin

 

 

در حدود ده سال یا بیشتر بر روی عکاسی رنگی کار کردم. سپس نظری به عکاسی دیجیتال انداختم و توانایی هایی را که به من می دهد بسیار دوست دارم.

 

 

به عکس هایی که جایی برای تخیل می گذارند علاقه مندم.

 

 

Ted Hughes 1970  by Fay Godwin

 

به سختی می آموزم، این بیشتر مثل این است که ذهنت را روی یک سری موضوع متمرکز کنی و از هر کدام از آنها چیزی بیاموزی. از این فرایند لذت می برم.

 

 

همواره به شدت مشتاق پیاده روی بوده ام، هر چند اغلب در پیاده روی هایم یک دوربین با خودم می برم.

 

 

 

top withens calder valley 1977 by Fay Godwin

 

 

عاشق مطالعه ام برای همین است که به دنیای ادبیات علاقه مندم و تعداد زیادی پرتره های ادبی گرفته ام.