عکاسی روایی عبارت از یک مجموعه عکس است که یک المان مشترک تصویری درآن وجود دارد، معمولاً جغرافیا و زمان مشترک درعکس های مجموعه وجود دارد و توالی این عکس ها، ایده یا منظوری را به بیننده منتقل می کند، گاهی کادر ثابت است که این المان مشترک را می سازد و گاهی لنز ثابت.عکاسی روایی درعکاسی خبری و ورزشی بیشترشده است.

وقتی عکاسی ازصحنه تصادف عکس می گیرد می تواند درچند فریم پشت سرهم روایتی را منعکس کند با کادر و لنزی ثابت یا در عکاسی ورزشی بارها اتفاق افتاده است که عکاس چند عکس پیاپی از اوج گرفتن و سقوط یک اسکی باز ارائه می کند که بسیار هم جذاب است، در عکاسی روایی خط روایت دربستر المان مشترک تصاویر شکل می گیرد.

عکس‌های روایی دو مدل هستند

۱-یک سری عکس‌هایی‌ که با دیدن آنها یک داستان را به راحتی‌ روایت می‌کند.

۲-عکس‌هایی‌ که با دیدن آنها به راحتی‌ با روایتی پی‌ نمی‌بریم.برای درک مفهوم عکس باید حتما زیر نویسی زیر عکس وجود داشته باشد.

عکاسی روایی به گونهِ از عکاسی می‌گویند که یک داستان یا یک رویداد را روایت کند.از معروف‌ترین عکاسان این ژانر دویین مایکلز می باشد.

گرچه سابقه ی عکس های پیاپی به نخستین تجربه های عکاسی ابزارمند  ادوارد مایبریج و جانور شناس فرانسوی ا.ژ.ماری در اواخر قرن نوزدهم بازمی گردد قصه گویی در طی رشته ای از تصاویر هنوز به طور جدی آغاز نشده بود و مایکلز زودتر از سایر عکاسان بدان پرداخت. ادوارد مایبریج با تحقیق درباره جز به جز مراحل و حالات مختلف حرکات بدن انسان و حیوان̨ نخستین تجربه ی خود را به قصد این مدعا که در لحظه ای از حرکت چهار نعل اسب̨ به انجام رسانید که مطلب چیزی بود که قبل از آن مورد تردید قرار می گرفت.البته شایان ذکر است سالها بعد این روند توسط هارولد ادگرتون دوباره به انجام رسانیده شد. دوئین مایکلز داستانهایش را خودش می ساخت.ترکیب مدل ها به انتخاب او بود و مانند فیلم سازان با دقت ووسواس حرکت آنها را در مقابل دوربین فیلمبرداری می کرد.مایکلز برای نگهداری حفظ سوژه ی روایی اثر و هرچه دقیق تر کردن حوادث خیالی داستانهایش غالبا خود را ناگذیر می دید بیش از یک عکس بسازد.روشی که برگرفته از دستامدهای بزرگان عکاسی هنری پیش از او نبود.

برای آگاهی بیشتر خواندن این مقاله به قلم استاد سید مهدی مقیم نژاد را توصیه می کنم.

هدفم از بیان این مقدمه معرفی مختصر عکاس ایرانی مقیم هلند زهرا خرمی است که به نقل از سایت www.zarozib.ir از سال 89 شروع به عکاسی کرده و انگیزه عکاسی او از زبان خودش” انتقال تصاویر ذهنش به حافظه دوربین” بوده است.او در مورد کارهایش اینگونه می گوید که قبلا بسیار متعهد به قوانین و محتویات کلاسیک بوده اما چند وقتی است که تصاویر سریالی و روایتی خلق می کند.

زهرا خرمی متولد تهران و هم اکنون ساکن هلند است.با جستجو در شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی متاسفانه نتوانستم اطلاعات کاملی درباره این عکاس خوش ذوق ایرانی کسب کنم.

 

کارهای وی را می توانید در سایت های زیر ببینید.

Capture

 و یا در سایت زیر:

zahrakh330

http://zahrakh330.wix.com/zahrakh330

در اینستاگرام:

http://instagram.com/zahrakhorami#

http://instagram.com/zahrakhorami

و البته کارهای او را در صفحه فیسبوک اش نیز قابل مشاهده است:

Zahra-Khorami

Zahra-Khorami