مقدمه

اگر تاکنون به عکسی در یک موزه یا گالری خیره شده و با خود فکر کرده‌اید: “آیا من هم می‌توانم چنین عکسی را بگیرم؟” این کتاب همان چیزی است که آرزوهای شما را برآورده خواهد کرد. با فنّاوری عکاسی دیجیتال امروزی و یک دوربین dSLR ، این امکان وجود دارد که شما هم بتوانید عکس های همانند عکس های درون موزه ها بگیرید. ۱۰۱ ایده آسان و سریع از عکاسان حرفه‌ای قرن بیستم به شما کمک می‌کند که برخی از تکنیکهای مورد استفاده عکاسان بزرگ قرن بیستم را بهتر بشناسید.

هر فصل این کتاب شامل بیوگرافی مختصری از یک عکاس حرفه‌ای است که نشان می‌دهد چگونه تجربه‌های زندگی روزانه کار وی را تحت تاثیر قرار داده اند.علاوه‌ بر این در هر فصل شرحی از یک یا چند عکس گرفته شده توسط عکاس مورد نظر آورده شده و عناصر کلیدی عکاسی که در گرفتن آن عکس نقش داشته‌اند به‌طور کامل تشریح شده‌اند؛ عناصری همچون نور، سایه، روایت، و نمادگرایی. در میان شرح تصاویر، توصیه‌هایی وجود دارد که با به‌کار گرفتن آنها قادر خواهید بود همانند آن عکس‌ها را بازتولید نمایید.علاوه بر این من در گرفتن عکس‌های کتاب از سوژه‌ای مشابه سوژه عکاسان بزرگ استفاده کرده‌ام.حتی در برخی از موارد دقیقاً به همان نقطه‌ای که آن عکاس مورد نظر عکس را گرفته است رفته و عکس را گرفته‌ام. ( همانند باز خلق عکس ” کافه رُوی[1] از ویلیام اگلستون[2]در امبوی کالیفرنیا[3]) ، در بقیه موارد صحنه را شبیه صحنه اصلی بازسازی کرده‌ام. (مانند یافتن صحنه‌ای مشابه “خیابان خالی[4] از لی فریدلندر[5])

 

چکیده

با توجه به اینکه کتاب در مورد عکاسان بزرگ می‌باشد ، ما نباید روش کار رایجی را که آن‌ها برای عکاسی از سوژه‌هایشان انتخاب کرده‌اند از قلم بیندازیم. این کتاب بسیاری از این روش‌ها را برای شما شرح می‌دهد. به‌عنوان مثال یکی از این موارد اصطلاحاً عکس گرفتن از دید ” چشم کرم” است ، یعنی عکسی که از پایین گرفته می‌شود تا سوژه را بزرگنمایی کند. نام این تکنیک از آنجا می‌آید که عکاس محیط اطراف خود را از دید یک کرم ببیند .

سوژه از دید کرم

تکنیک دیگری که عکاسان بزرگ استفاده می‌کنند کادربندی عکس به نحوی است که دو سوژه نامتجانس بتوانند در یک کادر باهم ارتباط داشته باشند.

در این عکس تبلیغاتی، دو موضوع نامتجانس در ارتباط با یکدیگر به نظرمی رسند.

تکنیک های معرفی‌شده در این کتاب همان‌هایی هستند که عکاسان بزرگ استفاده کرده‌اند اما من به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهم توصیه کنم که شما هم شبیه همان عکس‌ها بگیرید.اگر این‌گونه عمل کنید دیگر فضایی برای خلاقیت و ادامه نوآوری نخواهید داشت. تکنیک های بررسی‌شده در این کتاب تنها یک نقطه شروع است که با آن می‌توانید عکاسی خود را بهبود ببخشید. وقتی خواندن کتاب را به پایان برسانید یک مجموعه کامل از ترفندهای عکاسی را در دست خواهید داشت.

در آخر باید بگویم تمام عکس های این کتاب بازخلق عکس های عکاسان بزرگ بوده و همه را خودم گرفته‌ام و تنها چیزی که می‌توانم در این باره بگویم این است که برایم واقعاً فوق‌العاده بود که راه‌های جدید عکس گرفتن را آموختم.

در بسیاری از عکس ها، مؤلفه‌های مهم اما فارغ از سوژه اصلی وجود دارند که اگر به آنها اشاره نشود،ممکن است چندان مشهود نباشند. به طور مثال در عکس “جاده غرب” از دوروتی لانگ[6] ، امتداد همراه با نور منعکس‌شده از جاده ، باعث می‌شود که احساس کنید در سمت راست تصویر هستید. او در حقیقت او از وسط جاده عکس گرفته است و شما وقتی قرار باشد از او تقلید کنید ، فقط از ایده اش تقلید می‌کنید یعنی به طور کلی و نه دقت به تک‌تک جزئیات.اصلاح سایر مؤلفه‌های عکس( نور، رنگ، سایه‌های روشن ها و … ) به عهده شماست.

جاده‌های خالی ، سوژه بسیاری از عکاسان قرن بیستم بوده‌اند، بااین‌حال هر کدام نور، سایه، پرسپکتیو ، زمینه، پوشش گیاهی کناره جاده ، و ابرهای خودشان را دارند.

بسیاری از تصاویر کتاب سیاه‌وسفید هستند ،لذا در هر بخش کادری توضیحی در مورد اینکه تنظیمات را چطور برای گرفتن عکس سیاه‌وسفید در قالب فایل خام (RAW) انجام دهید و یا اینکه چطور عکس‌های متنوعی با تون سپیا ایجاد کنید گنجانده شده است . در برخی کادرهای توضیحی نیز به بررسی خلق عکس‌هایی با دو بار نوردهی پرداخته شده است. سایر کادرهای توضیحی در مورد روش‌های خلق اثر توسط هنرمند می‌باشد. در مورد قانون‌های عکاسی، ذکر این نکته ضروری است که عکاسان خلاق هم از آنها پیروی می‌کند و هم آنها را می‌شکند.

 

[1]Roy’s Café

[2]William Eggleston’s

[3]Amboy, California

[4] barren street

[5] Lee Friedlander’s

[6] Dorothea Lange’s